پارچه نسوز

پارچه نسوز

پارچه نسوز پارچه ای است که از الیاف شیشه ، آرامید یا کولار ، گرافیت ، سرامیک ساخته شده و بسته به الیاف استفاده شده در این پارچه ها ، در برابر حرارت مقاوم بوده و کاربردهای گوناگونی دارد. پارچه های نسوز در برابر گرما بسیار مقاوم هستند و همانطور که از اسمشان پیداست غیر قابل اشتعال و غیر قابل اشتعال می باشند، به صورتی که اگر دمای آنها از آستانه تحمل بیشتر شود ، بدون آتش گرفتن به تدریج تجزیه و متلاشی میشوند. نکته جالب توجه این است که برخی الیاف پارچه های نسوز دارای مقاومت در برابر آتش و خود اشتعال بسیار بالا هستند ، به عنوان مثال پلی استرهای ویژه الیاف شیشه ، الیاف موداکریلیک. و من چندین ترکیب دیگر از پارچه های ضد حریق موثر ، وزن و بافت پارچه های نسوز را ذکر کردم. آنها به آرامی می سوزند و همانطور که توضیح دادیم، در بعضی موارد می توانند خود به خود خاموش شوند. کارخانه های نساجی از ترکیبی از الیاف طبیعی و مصنوعی برای بهبود کیفیت پارچه های نسوز استفاده می کنند ، اما اگر نمی توانید طبیعی یا مصنوعی باشید ، می توانید الیاف پارچه نسوز را به راحتی شناسایی کنید. یا از الیاف مصنوعی پارچه استفاده کنید ، یک تکه پارچه بسوزانید ، اگر پارچه پس از سوختن پودر شد ، الیاف طبیعی هستند. اما اگر الیاف پارچه پس از سوزاندن به گلوله تبدیل شوند ، الیاف پارچه از مواد نفتی ساخته می شود و پارچه دارای الیاف مصنوعی است. مروری دقیق بر روی پارچه های نسوز و انواع آنها را می توانید در این صفحه ببینید با فرانسوز همراه باشید.

خصوصیات پارچه نسوز: پارچه های نسوز علاوه بر خصوصیات غیر قابل آتش سوزی ، ویژگی هایی دارند که آنها را از سایر پارچه ها بهتر می کند ، از جمله: پارچه های نسوز اسیدی و مقاوم در برابر آتش. آنها بسیار انعطاف پذیر هستند ، در دمای بالا تا 1500 درجه سانتیگراد مقاومت می کنند و در برابر روغن مقاوم هستند. این نوع پارچه ها در برابر گرما ، سایش ، جریان ، کشش و فشار بسیار محکم هستند. از پارچه های نسوز به علت مقاومت بسیار بالایش برای عایق بندی دیگهای بخار ، ساختمانها و کارخانه ها ، نیروگاه ها ، سازه ها و لوله ها مورد استفاده قرار میدهند.
پارچه های نسوز انواع زیادی دارند که هر کدام از آنان با توجه به خصوصیاتش در موارد خاص مورد استفاده قرار میگیرند. برخی از این نوع پارچه های نسوز کاربرد بیشتری نسبت به انواع دیگر پارچه های نسوز مانند آرامید ، فایبرگلاس و سرامیک دارند.

پارچه های نسوز به دلیل مقاومت بالا و منحصر به فرد از جمله پارچه هایی هستند که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند و در صورت بروز حادثه می توانند انواع مختلف آسیب را به حداقل برسانند. البته پارچه های نسوز انواع مختلفی دارند که هر کدام مزایا ، معایب و ویژگی های خاص خود را دارند . در ادامه در مورد پارچه نسوز بیشتر خواهی خواند پس با فرانسوز همراه باشید:

پارچه نسوز چیست؟ پارچه های نسوز پارچه های مقاوم در برابر آتش هستند. این پارچه ها حتی از پارچه های الیاف شیمیایی یا ضد شعله مقاوم در برابر آتش نیز مقاوم هستند. اصطلاح "مقاومت در برابر آتش" به این دلیل استفاده می شود که این پارچه ها در شرایط خاصی می سوزند. ما باید به این واقعیت توجه کنیم که هیچ پارچه مقاوم در برابر شعله وجود ندارد ، آنها وقتی آنها را می دهیم می سوزند. به عنوان مثال ، ما می دانیم که پنبه به راحتی و به سرعت می سوزد. با این وجود پارچه های پشمی به دلیل ساختار الیافی در برابر آتش مقاومت بیشتری دارند. پارچه پشمی بافته شده بیشتر از پنبه یا پارچه می سوزد.

اولین چیزی که باید در مورد پارچه نسوز بدانید این است که آنها در دو نوع طبیعی و شیمیایی وجود دارند. اساساً ، ماهیت شیمیایی یا طبیعی پارچه نسوز در استفاده از آنها تفاوت ایجاد می کند. پارچه های شیمیایی را می توان با گذشت زمان شستشو داد و با مراقبت مناسب مدت زیادی دوام می آورند. به یاد داشته باشید که برخی از پارچه ها به طور طبیعی مقاومت بیشتری در برابر آتش دارند. مواردی مانند هیدروکسید آلومینیوم به سه روش آتش را مهار می کنند. آنها برای جذب بخار آب تجزیه می شوند ، در نتیجه گرمای بیشتری را جذب می کنند ، بنابراین آلومینای باقی مانده را خنک می کنند و یک لایه محافظ ایجاد می کنند. مقاومت در برابر آتش بستگی به تعداد خشک و تمیز بودن پارچه و شرایط استفاده از آن دارد.

این پارچه ها با مواد شیمیایی ضد شعله پوشانده می شوند. طبق اطلاعات اتحادیه بین المللی ، بیش از 175 نوع پارچه نسوز وجود دارد. این مواد شیمیایی شامل برومینیت ، کلر ، فسفر ، نیتروژن و سایر مواد معدنی است. این ماده همچنین به عنوان PBDE شناخته می شود ، همچنین به عنوان پلی فنیل دی ال فنیل اتر شناخته می شود. توجه داشته باشید که PBDE خطرناک و شیمیایی است و هنگام استفاده از آن باید مراقب باشید.

پارچه های نسوز در اصل مانند پرده هایی برای استفاده در منزل است (این یکی از راه های محافظت از خانه در برابر آتش است). همچنین از آنها در هتل ها ، بیمارستان ها و تئاترها استفاده نمی شود. این پارچه ها در تولید چادر ، پارچه های مورد استفاده در پزشکی ، امور نظامی ، سایبان ، بنر و پارچه های برقی نیز مورد استفاده قرار می گیرند. یافتن تولید کننده مناسب برای خرید یک محصول ضد شعله ، به ویژه در پزشکی ، بسیار مهم است. کاربرد دیگر این پارچه ها محافظت در برابر آتش در فاصله های دور است. پارچه نسوز برای لباس نظامی ، لباس آتش نشانی ، لباس خلبان نیروی هوایی ، لباس مجلسی حرفه ای اتومبیل و پارچه چتر استفاده می شود.

وقتی پارچه ساخته شده و مهندسی می شود تا باعث جلوگیری از شعله شود ، احتباس شعله به اندازه پارچه ای که در پارچه بافته می شود محکم خواهد بود. همانطور که توسط سازنده پارچه بیان شده است ، این پارچه نسوز قابل شستشو یا قابل شستشو با بخار است. گفته می شود این پارچه ها با شستشوی مکرر ، تاخیر در شعله خود را از دست می دهند. دلیل این مشکل این است که مواد شیمیایی سازنده این پارچه ها در مواد شوینده مایع محلول هستند ، بنابراین توصیه می شود پارچه نسوز را با مواد شوینده غیر مایع تمیز کنید. پارچه های نسوز به عنوان یک مانع بر پایه مواد معدنی از ورود آتش به الیاف پارچه جلوگیری می کند. به طور پیش فرض ، پارچه های نسوز به مدت یک سال تأیید می شود ، اما این امر به نحوه ذخیره سازی آن از جمله تعداد شستشو و محیطی که پارچه در آن نگهداری می شود بستگی دارد. گروه تخصصی نسوز اسپادانا به شما توصیه می کند هر سال پارچه خود را قبل از استفاده بازرسی و آزمایش کنید.

 

پارچه فایبر گلاس
پارچه فایبرگلاس از الیاف فایبرگلاس و پلاستیک درست شده اند. فایبرگلاس به عنوان عایق حرارتی و الکتریکی در صنعت استفاده می شود. همچنین از آنها در ساخت پوشش های زره ​​پوش و قطعات هواپیما مورد استفاده قرار میگیرند. وجه تمایز این پارچه ها مقاومت در برابر دمای بالا می باشد.
پارچه سرامیکی دما بالا
پارچه های نسوز سرامیکی با درجه حرارت بالا گونه ای دیگر از پارچه های نسوز می باشد که با ذوب مواد مانند آلومینوسیلیکات با خالصیت زیاد در کوره داغ و ترکیب با الیاف سرامیک تولید شده و کاملا بی بو و سفید هستند .
پارچه فویل دار
پارچه نسوز فویل دار از پارچه فایبرگلاس با مرغوبیت زیاد تولید می شوند. یک سمت پارچه با فویل آلومینیوم پوشش داده می شود که استقامت حرارتی پارچه نسوز را زیاد میکند. و همچنین، لایه آلومینیوم نور را برعکس می کند و از جذب تابش پیشگیری می کند.
پارچه فایبر فلون
پارچه های نسوز فایبر فلون (ترکی ، چینی و آلمانی) ، به صورت پارچه و نوار ، با عرض یک الی صد ، ضخامت 0.13 تا 0.25 (با چسب یا بدون چسب) ، و استقامت حرارت صد و شصت تا دویست و پنجاه درجه سانتیگراد. عمده ترین کاربردهای این پارچه ها در صنایع غذایی و همچنین کاربردهای آن در عایق حرارتی ، اصلاح مو و عناصر به صورت پوشش است.
پارچه سیلیکونی
پارچه نسوز سیلیکونی از پارچه با کیفیت فایبرگلاس تولید شده و از یک یا هر دو سمت با لاستیک سیلیکون پوشش داده مش ود. این پارچه تحمل خیلی خوبی در برابر دما و خوردگی زیاد دارد. این پوشش می تواند عمر پارچه را زیاد کرده و تحمل در برابر روغن آن را بهبود بخشد.
پارچه تفلون
از مشخصات این نوع پارچه های نسوز به نام پارچه تفلون می توان به: تحمل در برابر دمای از -40 درجه تا 280 درجه ، هماهنگی و چسپناک بودن زیاد به سطح نا صاف، سایش خیلی کم و تحمل شیمیایی عالی آن اشاره کرد.