ورق و میلگرد پلی یورتان

ورق و میلگرد پلی یورتان

ورق و میلگرد پلی یورتان

خرید ، فروش ، قیمت و مشخصات ورق و میلگرد پلی یورتان

پلی یورتان ها چه موادی هستند؟ این نوع پلیمر جزء گروه پلیمرهای بلوکی می باشد. اولین بار در سال 1937 توسط شخصی به نام اتو بایر اختراع شد. بعدها این ماده به دلیل ویژگی های منحصر به فرد و خاص خود به صنایع مختلف راه یافت. در ابتدا، این پلی یورتان واکنش دی ایزوسیانات آلیفاتیک با دی آمین ایجاد کرد، اما به دلیل نفوذ آب به داخل آن. به هیچ وجه نباید برای صنایعی که با این قطعات سروکار دارند مانند پلاستیک یا الیاف استفاده شود. واکنش بین دی ایزوسیانات های آلیفاتیک و گلیکون ها باعث تولید پلی یورتان با خواص پلاستیکی و فیبری شد. با استفاده از این دی ایزوسیانات آروماتیک و گلیکون های با وزن مولکولی بالا پلی اورتان ایجاد شد که در دسته الاستومرهای ترموپلاستیک قرار گرفت.
کوپلیمرهای بلوک پلی اورتان زیرمجموعه بسیار مهمی از خانواده الاستومرهای گرمانرم را تشکیل می دهند. این پلیمرها از بلوک های تکراری تشکیل شده اند که قسمت های سخت و نرم را تشکیل می دهند. قسمت نرم معمولاً پلی استر، پلی آلکیل DL یا پلی اتر است که دارای وزن مولکولی بین 500 تا 5000 است. قسمت سرد در واقع یک دی ایزوسیانات آروماتیک است که با یک DL با وزن مولکولی سبک یا دی آمین به نام گسترش دهنده زنجیره واکنش می دهد و یک الیگومر یورتان معطر تشکیل می دهد. یا اورتان یورتان با وزن مولکولی بین 300 تا 3000. ایزوسیانات ها به دلیل ترکیب مواد اولیه پلی یورتان می توانند با بسیاری از گروه های عاملی واکنش دهند و ترکیبات زیادی تولید کنند. در نهایت با توجه به مزایای فراوان پلی یورتان ها و تفاوت های آنها می توان گفت که مواد ترموست بسیار سخت با الاستومرهای نرم مبادله می شوند.
شکل ظاهری پلی یورتان ها معمولاً به صورت دانه های شیری مکعبی است که ویژگی مخلوط شدن با رنگدانه های مختلف را دارد. چون در مقایسه با پلی آمید رطوبت کمتری جذب می کند بنابراین از نظر عایق بهتر از پلی آمید است.ایزوسیانات های آلیفاتیک و آروماتیک نیز برای سنتز پلی اورتان استفاده می شود. از طریق استفاده از ایزوسیانات آروماتیک در قسمت سخت زنجیره پلیمر که منجر به سفت تر شدن زنجیره و افزایش نقطه ذوب پلیمر می شود. دی ایزوسیانات های آروماتیک و پلیمرهای تولید شده از آنها تا حدودی در برابر نور ناپایدار هستند که با گذشت زمان تغییر رنگ می دهند، بنابراین پلی یورتان های تولید شده از ایزوسیانات های آلیفاتیک به دلیل پایداری بیشتر، در طول زمان نیز تغییر رنگ می دهند. اگرچه پلی یورتان های تولید شده از ایزوسیانات های آلیفاتیک به دلیل مقاومت بالا در برابر نور و تجزیه در آب و همچنین تخریب حرارتی مقاومت زیادی از خود نشان می دهند، اما نتایج به دست آمده علاوه بر بهبود خواص، باعث کاهش خواص مکانیکی نیز شده است.
پلی اورتان میلگرد چیست؟
پلی اورتان میلگرد یکی از زیرگروه های پلیمرهای صنعتی است که دارای ویژگی ها و مزایای منحصر به فرد و ویژه ای است که مقاومت سایشی بسیار بالایی دارد و همچنین در برابر ضربه و تنش کاربرد فراوانی دارد. ساختار محصولات ساخته شده از این نوع پلیمر بر پایه ایزوسیانات و سایر مواد افزودنی است. نمونه های پلی اورتان خارجی و داخلی میلگرد به صورت انبوه در بازار موجود است. از مدل های داخلی آن ها می توان دریافت که کیفیت و متریال به کار رفته در آن برابر با مدل های خارجی و حتی بهتر از آن هاست.
این نوع میلگردهای آرماتور دارای قطری بین 10 تا 350 میلی متر و طول 30 سانتی متر تا یک متر می باشد و در حال تولید می باشد. می توان گفت این پلیمر بهترین و مناسب ترین جایگزین برای انواع لاستیک ها می باشد.
مزایای پلی اورتان میلگرد :
ورق پلی اورتان مقاومت بسیار بالایی در برابر اشعه UV دارد.1. خواص مکانیکی برتر
2. ظرفیت تراش
3. خاصیت ارتجاعی
4. افزایش مقاومت در برابر مواد شیمیایی
و موارد دیگر
کاربرد پلی اورتان میلگرد
میلگرد پلی اورتان مناسب ترین جایگزین برای لاستیک است که در صنایع نیروگاهی، پتروشیمی، غذایی، پزشکی و ساختمانی و ... کاربرد بیشتری دارد. از مزایای بزرگ آن می توان به عمر طولانی و استحکام و دوام بالا اشاره کرد.
ویژگی های پلی اورتان میلگرد :
یکی از مهم ترین ویژگی های پلی اورتان میلگرد که نقش مهمی در صنعت ایفا می کند عبارتند از:
1. عدم جذب آب و رطوبت نسبت به سایر پلیمرها.
2. کارایی و عملکرد این نوع پلی اورتان
3. وزن سبک این پلیمر
4. مقاومت بالا در برابر کاشت و رشد و تکثیر حشرات
5. پلی اورتان میلگرد در ساخت و ساز ساختمان استفاده می شود و بار مرده ساختمان را کاهش می دهد و همچنین منجر به افزایش عملکرد فوم سخت با کاربرد آسان و ایمنی بالا ساختمان می شود.
6. این محصول در مقایسه با پلی آمید میلگرد ارزان است.
7. این نوع میلگردها در برابر عایق های آلی و معدنی معروف تر در برابر هدایت حرارتی مقاومت بیشتری دارند.
8. یکی از مهمترین ویژگی های این نوع میلگرد غیر سمی بودن و عدم ایجاد حساسیت پوستی و ترشح مواد مضر و شیمیایی می باشد.
عوامل موثر بر قیمت میلگردهای پلیمری:
این نوع میلگرد با توجه به چندین فاکتور از جمله قطر، کیفیت مواد اولیه، ابعاد و وزن، شرکت سازنده و داخلی یا خارجی بودن قیمت گذاری می شود. البته این مدل پلی یورتان قیمت کمتری نسبت به پلی آمیدها دارد. اگر این نوع میله ها ضخامت و قطر کمتری داشته باشند، مطمئنا قیمت کمتری نیز خواهند داشت. بر اساس نوسانات بازار ارز و تورم، این گونه محصولات بیشتر به کشور وارد می شود و واردات نیز روز به روز افزایش می یابد.